Szprosy w oknach

SZPROSY W OKNACH

Szczeblina zwana popularnie szprosem, to listwa dzieląca połać okienną na mniejsze pola. Takie rozwiązanie jest niewątpliwą ozdobą okna.
 
Szprosy istnieją tak długo, jak istnieją okna. Już w średniowieczu, za ich pomocą łączono ze sobą kolorowe szkła (obecny witraż).
 
Obecnie wyróżniamy następujące rodzaje szprosów:
 
szprosy konstrukcyjne – obecnie najrzadziej spotykane. Szprosy tego typu są najbardziej dekoracyjnymi, ale dzieląc szybę powodują konieczność zastosowania wielu małych formatów szyb zespolonych, co wpływa na wzrost kosztów okna.
 
szprosy wewnątrzszybowe – umieszczane przez producenta wewnątrz szyby zespolonej.
 
szprosy wiedeńskie – najpopularniejsze obecnie rozwiązanie ze względu na łatwy montaż. Naklejane są na szybę z obu stron a miejsca zetknięcia konstrukcji szprosów maskuje się specjalną listwą, która świetnie imituje naturalny podział okna. Naklejając szprosy wiedeńskie należy zwrócić uwagę, aby powierzchnia szyby, do której mocowany będzie szpros była odkurzona, odtłuszczona i sucha. Dzięki tym zabiegom przyczepność kleju będzie większa. Zaleca się, aby nie przyklejać szprosów na „styk” z uwagi na fakt, iż w skutek działania wysokiej temperatury np. w słoneczny dzień materiał, z którego wykonane są szprosy może ulec rozszerzeniu.
 
szprosy zawieszane -  szczebliny zawiesza się na specjalnych okuciach. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość zdemontowania na potrzeby mycia okna.
 
Szprosy wykonywane są z tego samego materiału, z jakiego wykonuje się ramy okienne. Do łask użytkowników wracają okna i szprosy drewniane. Dzięki nowoczesnym technologiom drewno jest materiałem, z którego łatwo wytworzyć nietypowe kształty np. zaokrąglenia czy łuki.
 
Szprosy są obecnie często stosowane w budownictwie mieszkaniowym ze względu na ich walory estetyczne. Niekiedy zastosowanie szprosów jest konieczne zwłaszcza w oknach modernizowanych budynków zabytkowych.


dotted GRACJA Sp. z o.o.
ul. Bielska 76
43-400 Cieszyn
tel. +48 (33) 8577460
kom. +48 602 378 030
TUVZPOR


Ogrody Zimowe
Ogrody zimowe
Zadaszenia basenów
Zadaszenia basenów